Daha Verimli Ders Çalışmak İçin Dinlenmesi Gereken Müzik, Çalışırken Dinlenmesi Gereken Müzik, Kitap Okurken Dinlenmesi Gereken Müzik


Günlük hayatımızda yaşadığımız olaylardan dolayı stres içinde derse pürdikkat odaklanmamız bir hayli zor olabilir. Sınavlara pürdikkat çalışabilmemiz için günlük yaşadığımız olayları tamamen unutmamız ve sınavlarımıza odaklanmamız lazım ancak bu bir hayli zor ve çaba istiyor Hint'li bilim adamlarına göre deniz dalga sesleri ve sakin bir ritimlerle tekrar eden ince notalarla çalınan piano sesleri günlük hayatımızdaki yaşanmış olaylardan doğan, kafamızın içinde biriken olayları unutmamızı ve o anki ruh halimizi meşgul olduğumuz işe yormamızı sağlıyor ve günlük hayatımızdaki olayları unutup o anki uğraştığımız işe veya derse tam odaklanmamızı veya daha güzel iş çıkarabilmemizi sağlıyor. Kitap okurken, okuduğumuz kitaba tam odaklanamadığımız ve kitabi daha iyi kavrayabilmek için aynı paragrafı belki 3 defa belki 10 defa okumak zorunda kalabiliyoruz buda bizim için ciddi bir vakit kaybı ve kitabı daha geç bitirmenize yol açabiliyor.

DİPNOT: Bu blog yazısında geçenler herhangi bir sağlık sorununa çözüm değildir sadece tavsiyedir Lütfen ciddi bir sağlık sorununuzun olduğunu hissediyor iseniz bunu bir uzman psikiyari ile yüz yüze görüşmelisiniz.

Aşağıdaki Relax Night and Day - Beautiful Nature & Sounds YouTube kanalına ait Relaxing Music for Reading, Study, Read, Concentrate, Meditation&SPA adlı videosu benimde bizzat uyguladığım yöntemlerden biridir. Bu müziği mümkünse kulaklık ile dinleyiniz böylece daha etkili dersinize çalışabilir, iş yapabilir ve kitap okuyabilirsiniz. Benimde bizzat uyguladığım bu yöntem gayet etkili bir yöntem olması ile beraber gece uyuyamama sorunu yaşayanlar için adeta bir ilaç olabilir. Ancak bu yöntemi çare olarak görmeden bunu bir uzman ile yüz yüze görüşmeniz sizin için en doğru seçim olmakla beraber eğer bir zihinsel veya ruhsal hastalığınız var ise buna daha etkili bir çare bulabilirsiniz.
Unutmayın bu blog yazısında geçenler tıbbi tavsiyesi içermemektedir ciddi bir sağlık sorununuz varsa bunu bir uzman ile yüz yüze görüşmelisiniz. Ayrıca sizin uyguladığınız etkili bir yöntem var ise bunu yorum bölümünden diğer mavihanem.com takipçileri ile paylaşmayı unutmayınız. Diğer yazılarda görüşmek üzere takipte kalın.