Bilgisayarımızı virüslerden nasıl koruruz? Sosyal medya hesaplarımızın çalınmaması için ne yapmalıyız?

Günümüzde internetin yaygınlaşması beraberinde birçok problemi getiriyor. İnternette dolaşırken banka hesaplarınız, sosyal medya hesaplarınız bazı durumlarda tehlikeye düşebiliyor ve internetin korsanları bu bilgileri sizlerden çalmak için sabırsızlıkla bekliyor. Yani bir diğer adı ile hacker’lar sizlerden çaldığı sosyal medya hesaplarınızdan arkadaşlarınızı dolandırabilir, banka hesaplarınızı tehlikeye sokabilir ve bin bir türlü şeytanın bile aklına gelmeyecek kötülükleri yapabilirler. Peki bu durumları yaşamamak için neler yapabiliriz? Ne yapmalıyız? Bu yazımda sizlere bu soruların cevabını anlatacağım.
1-      Öncelikle bilgisayarımızda lisanslı bir virüs programı bulundurmanız lazımdır. Lisanssız virüs programları sizi daha tehlikeli durumlara sokabilir ve hayatınızı mahvedebilir. Bu yazı reklam amaçlı olmadığı için sizlere herhangi bir virüs programı tavsiyesi yapamam ancak internette küçük bir araştırma yaparak sizin için en ideal virüs programını bulabilirsiniz. Virüs programların görevi sizlerin internet üzerindeki zararlı sitelere girişinizi engellemek ve bilgisayarınızda daha önceden indirilmiş veya indirilecek kötü amaçlı yazılımları engellemek ve sizi tehlikeli durumlardan kurtarmaktır. Bu virüs programları birçok kişinin hayatını kurtarmıştır ve sizin sosyal medya hesaplarınızın, banka hesaplarınızın ve özel bilgilerinizin çalınmasının ve arkadaşlarınızın dolandırılmasının önüne geçmektedir.
2-      Güçlü bir şifre herkesin hayatını kurtarabilir ancak şu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim “Güçlü bir şifre nasıl olmalıdır?” bu sorunun cevabı aşağıda listelenmiştir.
-          Artarda harfler ve sıralanmış rakamlar asla yapmayın örneğin şifreniz şöyle olmamalıdır;
 asd12345
 oooaaa123
 
Gibi şifrelerden uzak durun.
-          Şifrenizin içinde mutlaka bir büyük harf ve özel karakter bulundurun ve şifreniz en az 8 karakter olmalıdır ve en önemlisi şifrenizi yaşadığınız il, doğum tarihiniz gibi herkesin tahmin edebileceği şifreler yapmayınız. Örneğin;
A968*2ozd+!s
S9aA2a*+q!
Gibi şifreler koymanızı öneririm.
3-      Kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi kimseyle paylaşmayınız. Hacker’lar sizlerden T.C kimlik numaranızı, telefon numaranızı, ev adresini “Borcunuz var. Hediye kazandınız.” Gibi ifadelerle isterseler sakın vermeyiniz.
4-      Ücretli programları ücretsiz indirmeyin, kullanmayın! Bu yazılımlar sayesinde Hacker’lar bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımlar yükleyerek hayatınızı tehlikeye sokabilir. Bunun önüne geçmek için orijinal lisanslı sitesinden satın alarak veya paranız yoksa işinizi karşılayabilecek başka ücretsiz lisanslı çözümler arayabilirsiniz.
Bu yazımızda sizlerin internet korsanlarından nasıl korunabilirsiniz? Hacker saldırısına uğramamak için neler yapmalısınız? Bu soruların cevabını sizlere anlattım. Umarım anlattığım bilgiler işinize yaramıştır ve bilgisayarınızın ve sosyal medya hesaplarınızın daha korunaklı hale gelmesini sağlamıştır. Diğer yazılarda görüşmek üzere takipte kalın.